14
08 2019
113

2. (6.1.15) În cazul în care, în perioada trimestrului de gestiune se abrogă/anulează scutirile de plată a taxelor locale, care este modul de calculare a acestor taxe de către subiecții impunerii?

Dacă în perioada trimestrului de gestiune scutirile de plată a taxelor locale se abrogă/anulează, taxa ce urmează a fi achitată, se va calcula proporțional numărului de zile, aferent cărora apare obligația de achitare (1/4 din cota taxei anuale se împarte la numărul de zile calendaristice ale trimestrului gestionar, rezultatul se înmulțește la numărul de zile aferent cărora scutirea de plată a taxei nu a fost aplicată).
Detalii
14
08 2019
91

1. (6.6.8.3) Din ce dată este aplicată scutirea de plată a taxei pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii pentru persoanele care practică activităţi declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat?

Urmare a completări art. 295 din Codul fiscal, cu litera g2), prin Legea pentru modificarea unor acte legislative nr. 26 din 11.03.2019, de plata taxei pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii sunt scutite persoanele care practică activităţi declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat. Legea menționată a intrat în vigoare la data de 22.03.2019.
Detalii
30
07 2019
120

Cererea de eliberare a patentei de întreprinzător depusă de pensionar și confirmarea achitării contribuției de asigurare socială

La cererea de eliberare a patentei de întreprinzător, de rând cu alte documente obligatorii, urmează de anexat documentele confirmative de achitare a contribuției de asigurare socială de stat sau actele care confirmă scutirea de la plata acesteia. Fiind persoană de vârstă pensionară, care beneficiază de pensie stabilită în Federația Rusă, pot fi scutită de plata contribuției de asigurare socială de stat în Moldova sau urmează să achit această contribuție pentru a putea obține patentă de întreprinzător?
Detalii
13
06 2019
254

Solicitarea restituirii impozitului pe venit achitat în plus

Contribuabilul, pe parcursul anului 2018, a beneficiat doar de scutirea sa personală, dar, după ce a finalizat anul calendaristic, a constatat că ar fi putut să beneficieze și de scutirea persoanei cu care se află în relații de căsătorie –soția care nu a utilizat scutirea sa personală, dat fiind faptul că nu a obținut nici un venit pe parcursul anului. Are oare dreptul contribuabilul prin depunerea Declarației persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit să beneficieze și de scutirea soției? Cum urmează persoana să solicite restituirea supraplății a impozitului pe venit achitat?
Detalii
22
04 2019
737

Corectitudinea calculării scutirii personale a angajatului în cazul stabilirii gradului de dizabilitate

Angajatul entității pe parcursul anului a beneficiat de scutire personală, ulterior i s-a stabilit grad de dizabilitate și, respectiv, este în drept să solicite scutire personală majoră. Care este corectitudinea calculării scutirilor respective (separat sau doar una din ele), este necesar ca entitatea să efectueze un recalcul?
Detalii
22
04 2019
346

1. (29.1.6.32) Arhivă (întrebare și răspuns la nr. 29.1.6.11.)

Începând cu care dată a anului 2015 agentul economic, care a efectuat reținerea finală a impozitului pe venit, urmează să reflecte informația aferentă venitului achitat și impozitului pe venit reținut din acesta în Nota de informare (forma IALS 14), ținând cont de completările și modificările introduse în art. 92 alin. (3) din Codul fiscal, prevederi care au intrat în vigoare la 1 mai 2015?
Detalii