29
06 2020
713

Care este termenul de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare, începînd cu perioada fiscală corespunzătoare anului 2020?

Începînd cu perioada fiscală corespunzătoare anului 2020, impozitul pe bunurile imobiliare se achită de către subiecții impunerii la bugetele locale, conform amplasării obiectelor impunerii:

-în cazul bunurilor imobiliare existente şi/sau dobândite până la data de 25 septembrie inclusiv a anului fiscal în curs - nu mai târziu de data de 25 septembrie a anului curent;


Detalii
13
02 2019
1040

2. (30.3.25) Apare oare necesitatea prezentării Darea de seamă către Serviciul Fiscal de Stat privind plata pentru poluare pentru emisiile şi deversările de poluanţi şi depozitarea deşeurilor (forma EMPOLDEP19), în cazul în care în perioada de raportare subiecţii impunerii nu au efectuat careva operaţiuni pasibile taxării?

Potrivit pct.6 din Instrucțiunea privind modul de calculare şi achitare a plăţilor pentru emisiile şi deversările de poluanţi şi depozitarea deşeurilor (Anexa nr.3 la ordinul Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului nr.15 din 22 ianuarie 2019)
Detalii
13
02 2019
1108

1. (30.3.26) Apare oare necesitatea Darea de seamă către Serviciul Fiscal de Stat privind plata pentru poluare pentru emisiile şi deversările de poluanţi şi depozitarea deşeurilor (forma EMPOLDEP19), în cazul în care subiecţii impunerii au efectuat careva operaţiuni din cele pasibile taxării?

Potrivit pct.4 din Instrucțiunea privind modul de calculare şi achitare a plăţilor pentru emisiile şi deversările de poluanţi şi depozitarea deşeurilor (Anexa nr. 3 la ordinul Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului nr. 15 din 22 ianuarie 2019),
Detalii
14
04 2017
1971

Cu privire la consecințele fiscale la achitarea în avans a impozitului pe venit pentru transmiterea în chirie a unui apartament, în urma ultimelor modificări legislative

O persoană fizică cetățean care transmite în chirie un apartament a achitat în anul 2016 impozitul pe venit conform art. 901 alin. (34) din Codul fiscal în avans și pentru anul 2017 la cota de 5%. Plata pentru chirie se efectuează de către chiriaș lunar. Ținând cont de modificările legislației, urmează de stabilit dacă trebuie achitată diferența de 2%.
Detalii