05
08 2017
3825

Impozitarea freelancer-ilor rezidenţi

Care este modalitatea de impozitare a veniturilor obţinute peste hotarele ţării (Marea Britanie) de un resident al RM — persoană fizică? Rezidentul acordă servicii IT nerezidentului, aflindu-se pe teritoriul Republicii Moldova. Angajatorul din Marea Britanie nu retine impozit din veniturile achitate rezidentului.
Detalii
16
06 2017
1234

Privind perioada pentru care se aplică majorare de întârziere

În luna mai 2017 entitatea „Q” SRL a fost supusă controlului fiscal prin metoda verificării totale pentru perioada 01.01.2013 – 31.03.2017. În urma controlului fiscal prin metoda verificării totale s-a constatat că contribuabilul „Q” SRL în luna noiembrie 2015 a procurat de la o persoană fizică un utilaj agricol fără a reține impozit pe venit la sursă din mijloacele băneşti achitate persoanei fizice în aceeaşi lună. Ca rezultat al celor depistate în cadrul controlului fiscal, urmează de stabilit pentru care perioadă va fi aplicată majorarea de întârziere contribuabilului „Q” SRL în situația respectivă.
Detalii
14
06 2017
1441

Despre impozitarea burselor acordate persoanelor fizice nerezidente în cadrul învățământului postuniversitar specializat

Urmează a fi impozitate bursele acordate persoanelor fizice nerezidente în cadrul învățământului postuniversitar specializat la instituțiile de învățământ private?

Conform art. 20 lit. e) din CF, sunt calificate casurse de venit neimpozabile bursele elevilor, studenților şi persoanelor aflate la învățământ postuniversitar sau la învățământ postuniversitar specializat la instituțiile de învățământ de stat şi particulare, în conformitate cu legislația cu privire la învățământ, stabilite de aceste instituții de învățământ, precum şi bursele acordate de către organizațiile filantropice, cu excepția retribuției pentru activitatea didactică sau de cercetare, indemnizațiile unice acordate tinerilor specialişti angajați la lucru, conform repartizării, în localitățile rurale.
Detalii
24
05 2017
771

5. Agentul economic a achitat persoanei fizice-cetățean indemnizația de concediere în cuantum mai mare decît mărimea specificată la alin. (1) art. 186 din Codul muncii. Se va considera venitul respectiv drept sursă de venit impozabilă pentru aceasta sau nu?

întrebarea se regăsește la nr. 29.1.1.18:

În conformitate cu prevederile art. 18 și 20 din Codul fiscal, sumele primite de către persoanele fizice sub formă de indemnizație unică, reprezintă surse de venit impozabile.
Detalii
24
05 2017
888

1. (29.1.1.18) Agentul economic a achitat persoanei fizice-cetățean indemnizația de concediere în cuantum mai mare decît mărimea specificată la alin. (1) art. 186 din Codul muncii. Se va considera venitul respectiv drept sursă de venit impozabilă pentru aceasta sau nu?

În conformitate cu prevederile art. 18 și 20 din Codul fiscal, sumele primite de către persoanele fizice sub formă de indemnizație unică, reprezintă surse de venit impozabile.
Detalii
24
05 2017
875

3. (29.1.6.14) Cum se reflectă în Darea de seamă privind suma venitului achitat și impozitul pe venit reținut din acesta (Forma IRV14) suma venitului sub formă de royalty achitat persoanei fizice, precum și suma impozitului reținut?

În conformitate cu prevederile art. 901 alin. (31) din Codul Fiscal, persoanele specificate la art. 90 rețin și achită labuget un impozit în mărime de 12 % din royalty achitate în folosul persoanelor fizice.
Detalii