14
08 2019
87

2. (6.1.15) În cazul în care, în perioada trimestrului de gestiune se abrogă/anulează scutirile de plată a taxelor locale, care este modul de calculare a acestor taxe de către subiecții impunerii?

Dacă în perioada trimestrului de gestiune scutirile de plată a taxelor locale se abrogă/anulează, taxa ce urmează a fi achitată, se va calcula proporțional numărului de zile, aferent cărora apare obligația de achitare (1/4 din cota taxei anuale se împarte la numărul de zile calendaristice ale trimestrului gestionar, rezultatul se înmulțește la numărul de zile aferent cărora scutirea de plată a taxei nu a fost aplicată).
Detalii
14
08 2019
71

1. (6.6.8.3) Din ce dată este aplicată scutirea de plată a taxei pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii pentru persoanele care practică activităţi declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat?

Urmare a completări art. 295 din Codul fiscal, cu litera g2), prin Legea pentru modificarea unor acte legislative nr. 26 din 11.03.2019, de plata taxei pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii sunt scutite persoanele care practică activităţi declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat. Legea menționată a intrat în vigoare la data de 22.03.2019.
Detalii
30
07 2019
116

Cererea de eliberare a patentei de întreprinzător depusă de pensionar și confirmarea achitării contribuției de asigurare socială

La cererea de eliberare a patentei de întreprinzător, de rând cu alte documente obligatorii, urmează de anexat documentele confirmative de achitare a contribuției de asigurare socială de stat sau actele care confirmă scutirea de la plata acesteia. Fiind persoană de vârstă pensionară, care beneficiază de pensie stabilită în Federația Rusă, pot fi scutită de plata contribuției de asigurare socială de stat în Moldova sau urmează să achit această contribuție pentru a putea obține patentă de întreprinzător?
Detalii
24
07 2019
298

Valoarea în vamă: royalty și taxa de licență la import

Serviciul Vamal comunică că, pornind de la definiția valorii de tranzacție, care cuprinde „toate plățile efectuate sau care urmează să fie efectuate de cumpărător către vânzător sau către o persoană terță, care are rolul să îndeplinească obligația vânzătorului, ca o condiție de vânzare a bunurilor importate”, atât redevențele, cât și taxele de licență constituie parte a plății pe care o efectuează cumpărătorul pentru mărfuri.

Astfel, la determinarea valorii în vamă, în baza prețului efectiv plătit sau de plătit, se includ redevențele și taxele pentru licențe referitoare la mărfurile de evaluat, pe care cumpărătorul este obligat să le achite, direct sau indirect, în situația în care:
sunt legate de mărfurile supuse evaluării; şi
• constituie o condiţie a vânzării acestor mărfuri.

Detalii
25
06 2019
684

Succesiunea stingerii obligațiilor fiscale

În cadrul vizitelor fiscale și a activității de control efectuate la contribuabili de către angajații Serviciului Fiscal de Stat uneori se constată că, la stingerea obligațiilor fiscale, entitățile nu țin cont de cronologia stingerii obligațiilor fiscale. Faptul ne impune să venim cu explicații suplimentare ale acestui aspect.
Astfel, cronologia stingerii obligațiilor fiscale este reglementată de art. 179 din Codul fiscal (CF), alin.(1) al căruia prevede că stingerea obligațiilor fiscale are loc după criteriul cronologic de naștere a fiecărui tip de obligație fiscală indicat în documentul privitor la stingerea ei.
Detalii
19
06 2019
191

Ordinul nr. 270 din 18.06.2019 privind actualizarea Bazei generalizate a practicii fiscale

19
06 2019
81

4. (6.3.6.5) Are obligația agentul economic care a participat la licitație și a achitat taxa de participare la aceasta de a prezenta darea de seamă pe taxele locale (Forma TL13) pentru taxa de organizare a licitațiilor și loteriilor pe teritoriul unității administrativ-teritoriale?

Nu. Subiecții impunerii cu taxa de organizare a licitațiilor și loteriilor pe teritoriul unității administrativ-teritoriale
Detalii
19
06 2019
102

3. (6.2.1.10) Au obligația persoanele care desfășoară activitate independentă de a calcula și achita taxa pentru amenajarea teritoriului?

Nu. subiecți ai impunerii cu taxa pentru amenajarea teritoriului, conform art. 290 lit. a) din Codul fiscal, sunt persoanele ce desfăşoară activitate profesională în sectorul justiţiei și persoanele juridice sau fizice înregistrate în calitate de întreprinzător conform Legii cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi nr. 845-XII din 03.01.1992, care dispun de bază impozabilă.

Astfel, persoanele fizice rezidente, care desfăşoară activităţi de comerț cu amănuntul fără a constitui o formă organizatorico-juridică, conform titlului II capitolului 102 din Codul fiscal, nu sunt subiecți ai impunerii cu taxa pentru amenajarea teritoriului.
19
06 2019
84

1. (7.2.4.2) Care cota a taxei pentru apă urmează a fi aplicată la extragerea apei cu scop de producere a băuturilor răcoritoare cu adaos de sirop, dacă agentul economic, în posesia căruia este o sondă, de sine stătător, extrage apa potabilă, produce și îmbuteliază apă și băuturi răcoritoare?

Conform sistemului de clasificare a mărfurilor, aprobat prin Legea nr. 172 din 25.07.2014
Detalii