16
07 2020
415

MTender: platformă scutită de unele taxe

Platformele electronice de achiziții publice vor fi scutite de taxele pentru utilizarea serviciilor guvernamentale MPass și MSign în scopul dezvoltării sistemului electronic de achiziții publice și integrării lui cu sistemele informaționale guvernamentale.
 
Pe agenda ședinței Guvernul a fost inclus proiectul hotărârii  cu privire la modificarea Hotărârii Guvernului nr. 986/2018 pentru aprobarea Regulamentului privind modul de ținere a Registrului de stat al achizițiilor publice format de Sistemul informațional automatizat „Registrul de stat al achizițiilor publice” (MTender).

Detalii
30
06 2020
711

Cine sînt subiecţi ai impunerii cu taxa pentru apă?

Conform prevederilor art. 302 al Codului fiscal, subiecţi ai impunerii cu taxa pentru apă sunt persoanele fizice care desfăşoară activitate de întreprinzător şi persoanele juridice care:

a) extrag apă din sursele de apă de suprafaţă şi din cele subterane;

b) utilizează apa potabilă din orice sursă în scopul îmbutelierii;

c) extrag apă minerală naturală;


Detalii
30
06 2020
668

Care sunt cotele taxei pentru apă?

Cotele taxei pentru apă sunt stabilite în anexa nr. 1 la titlul VIII din Codul fiscal şi constituie:

 

1) pentru fiecare 1 m3 de apă extrasă din sursele de apă de suprafaţă şi din cele subterane (exceptând apa minerală naturală extrasă, apa potabilă extrasă şi/sau utilizată în scopul îmbutelierii) – 0,3 lei;

 

2) pentru fiecare 1 m3 de apă minerală naturală extrasă în scopul îmbutelierii – 16 lei;


Detalii
30
06 2020
289

3. (7.2.5.3) Cum se calculează taxa pentru apă?

Taxa pentru apă se calculează de sine stătător de către subiecţii impunerii, pornindu-se de la volumul apei extrase şi/sau utilizate, conform datelor contoarelor sau, în lipsa acestora, conform normelor de extragere şi/sau utilizare, elaborate de către organul de stat împuternicit de Guvern.

30
06 2020
227

Care cotă a taxei pentru apă urmează a fi aplicată în cazul în care apa potabilă este extrasă de către un subiect, dar îmbuteliată ulterior de către alt subiect?

În cazul respectiv, subiectul care extrage apa potabilă, dar nu o îmbuteliază, aplică cota taxei pentru apă în mărime de 0,3 lei pentru fiecare 1 m3 de apă potabilă extrasă. La rîndul său, subiectul care utilizează, în scopul îmbutelierii, apa potabilă extrasă de către primul subiect, aplică cota taxei pentru apă în mărime de 15,7 lei pentru fiecare 1 m3 de apă potabilă utilizată în scopul îmbutelierii.