20
03 2019
1327

Stocul tichetelor de masă în cazul eliberării angajaților

De la compania noastră s-au eliberat, concomitent, 7 persoane, pentru care au fost comandate tichete de masă pe purtător de hârtie. Suntem în drept să le repartizăm angajaților care au rămas la întreprindere?

Conform prevederilor din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masă, angajatorul este in drept sa repartizeze tichetele de masa pe suport de hârtie doar salariaților pentru care au fost emise.
Detalii
19
03 2019
1564

Tichet de masă sau servicii catering?

La întreprinderea noastră angajaților li se acordă un prânz din contul angajatorului. Noi solicităm să ni se acorde tichete de masă, considerăm că acestea ar fi mai convenabile pentru muncitori, însă patronul spune că vom fi lezați în careva drepturi. Explicați-ne, care este diferența între aceste facilități?
Detalii
06
03 2019
1441

Serviciul gratuit Contul meu 24/24, o experiență unică de la Up Moldova

Un nou serviciu inedit pe piața beneficiilor extrasalariale de la Up Moldova! De acum încolo, clienții și deținătorii tichetelor de masă Up pe suport de hârtie și electronic vor putea beneficia de serviciul gratuit Contul meu în regim 24/24 ore, accesând site-ul www.upmoldova.md și aplicația Up, dedicată în exclusivitate utilizatorilor cardurilor de masă.
Detalii
28
02 2019
902

Solicitarea numerelor si diapazonului tichetelor de masă

Poate entitatea să solicite numerele si diapazonul tichetelor de masă pentru un an calendaristic?

Având în vedere că:
— pe de o parte, legislația tichetelor de masă permite angajatorului să comande și să acorde salariaților tichete de masă doar în luna curentă, conform prezenței la muncă din luna precedentă;
— iar pe de altă parte, la procesarea comenzii recepționate de la angajator, operatorul alocă diapazonul de serii numerice aferent numărului de tichete de masă comandat,
Detalii
27
02 2019
1083

Sancționarea transmiterii ilegale a tichetului de masă

Cum este sancționată transmiterea tichetului de masă persoanelor terțe?

Conform art. 2721 alin. (1) din Codul contravențional, „se sancționează cu amendă de la 20 la 100 de unități contravenționale pentru comercializarea contra unei sume de bani sau transmiterea cu titlu gratuit altor persoane a tichetelor de masă pe suport de hârtie și/sau electronic”.
Detalii
21
02 2019
974

Edenred lansează tichetele de masă electronice și plățile mobile

Grupul Edenred, lider mondial în domeniul beneficiilor extra-salariale și al soluțiilor tranzacționale pentru companii, angajați și comercianți, lansează în Republica Moldova tichetele de masă pe suport electronic și prima soluție de plăți mobile cu tichetele de masă pe piața locală.

Utilizatorii tichetelor de masă Edenred din Republica Moldova au de acum la dispoziție tichete de masă pe suport electronic, prin aplicația mobilă MyEdenred și cardul Edenred asociat acesteia.
Detalii
21
02 2019
1117

Returul produselor achitate cu tichetul de masă

Cum poate fi efectuat returul produselor neconforme, procurate contra tichet de masă?

Conform art. 36 din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masă, “la returnarea produselor achiziționate în baza tichetelor de masă este interzisă acordarea în schimb a numerarului. Returnarea produselor va acorda cumpărătorului dreptul să primească în schimb produse în aceeași valoare.”
Detalii