17
08 2019
487

Tichetele de masă vor fi impuse cu contribuții de asigurări sociale

La eliberarea tichetelor de masă se vor calcula și achita contribuțiile de asigurări sociale de stat în mărime de 18% de la angajator și 6% de la salariat.

Ieri, 16 august, deputații Parlamentului au votat proiectul de lege ce prevede modificări la Legea tichetelor de masă, care prevăd revizuirea tratamentului fiscal al tichetelor de masă.
Detalii
09
08 2019
172

Guvernul a aprobat proiectul ce vizează măsurile de asigurare a stabilității bugetare

Cabinetul de miniștri a aprobat în ședința de astăzi proiectul legii ce se referă la măsurile de mobilizare a veniturilor și asigurare a stabilității bugetare, care au fost negociate cu Fondul Monetar Internațional.

Documentul conține modificări la Codul Fiscal, Legea privind declararea voluntară și stimularea fiscală, Legea privind plata pentru poluarea mediului și Legea cu privire la tichetele de masă.

Detalii
10
07 2019
258

3. (31.7.8) Se permite agentului economic să aleagă modalitatea de asigurare cu hrană pentru fiecare angajat în parte?

În conformitate cu art.3 alin. (3) din Legea nr. 166/2017 cu privire la tichetele de masă acordarea tichetelor de masă este facultativă. Angajatorul este în drept să suporte cheltuieli pentru hrană pentru un angajat, care vor fi deduse în scopuri fiscale conform art. 24 alin. (19) din Codul fiscal, ori să acorde tichete de masă, fiind permisă doar o singură opțiune.
Detalii
29
06 2019
202

Termenul de valabilitate a cardului de tichete de masă

Termenul de valabilitate a tichetului de masă pe suport de hârtie este de 6 luni de la data emiterii. Care este termenul de valabilitate a cardului de tichete de masă? Dacă e de asemenea de 6 luni, nu este prea costisitoare emiterea cardului?

Cardurile asociate MyEdenred — aplicația de plăti mobile cu tichete de masă electronice au termen de valabilitate de 5 ani de la data emiterii. Suplimentar, în această perioadă clienții Edenred MD pot beneficia de oferta speciala – 0 lei costuri de emitere a cardurilor.
20
02 2019
916

Acordarea tichetelor de masă angajaților care muncesc în tură

Sunt angajat în calitate de paznic cu regimul de muncă 24 peste 48 ore la o întreprindere care oferă angajaților tichete de masă. Mie mi se oferă doar 10 tichete lunar, motivând că acestea sunt oferite pentru zilele efectiv lucrate. Este corect că nu se ține cont de numărul total al orelor în care sunt prezent la muncă?

Conform art. 11 din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masa, “numărul tichetelor de masă de care poate să beneficieze un salariat pe parcursul unei luni calendaristice nu trebuie sa depașească numărul de zile efectiv lucrate de către salariat la locul de muncă de bază în luna precedentă celei de acordare a tichetelor, în condițiile prevederilor contractuale.”
Detalii