Practica fiscală

icon Uzura mijloacelor fixe în scopuri fiscale - 4

Este permis din punct de vedere al legislației în vigoare de a calcula uzura în scopuri fiscale pentru un mijloc fix identificat și constatat în cadrul inventarierii la SRL „H”, dacă mijlocul fix a fost evaluat și luat la bilanțul întreprinderii la valoarea de piață a obiectelor similare? În acest caz se permite de a include aceste cheltuieli la deduceri în scopuri fiscale? Pentru a răspunde la această întrebare, trebuie să ne ghidăm de prevederile art. 26 și 27 din CF și de prevederile Regulamentului privind evidenţa şi calcularea uzurii mijloacelor fixe în scopu...

author icon

Petru Griciuc

author icon

Roman Vieru

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

4552 vizualizări

Data publicării:

21 Ianuarie /2017 10:28

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon