Questions and answers

icon Are dreptul agentul economic la trecerea în cont a T.V.A. ce se referă la mărfurile aflate în stoc, dacă după procurarea mărfurilor cu aplicarea T.V.A. și primirea facturii fiscale (spre exemplu, un tractor), au fost efectuate modificări în legislația fiscală care stabilesc scutirea de T.V.A. pentru aceste mărfuri?

Conform art. 108 alin. (1) al CF, data obligaţiei fiscale privind T.V.A. este data livrării. Astfel, pentru mărfurile aflate în stoc, pentru care regimul T.V.A. a fost modificat după procurarea lor, regimul T.V.A. se va determina pornind de la prevederile legislației în vigoare la data livrării. Totodată, pe baza prevederilor art. 102 alin. (1) al CF, care stabilesc dreptul la trecerea în cont a sumelor T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai T.V.A. pe valorile materiale, serviciile procurate pentru efectuarea ...

author icon

Alla Litovcenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.27 2015


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2577 views

The date of publishing:

12 September /2015 10:10

Domeniu:

T.V.A.

Tags:

agent economic | marfuri | TVA

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon