Questions and answers

icon Care este regimul fiscal cu privire la impozitul pe venit aplicat unei instituţii de învăţămînt, dacă aceasta este în totalitate la autofinanțare? Cum se schimbă situaţia în cazul în care aceasta este la finanţare integrală de la bugetul de stat?

În conformitate cu prevederile art. 513 din CF, instituţiile de învăţămînt se scutesc de impozitul pe venitul obţinut din livrarea serviciilor, mărfurilor legate de procesul instructiv de producţie şi educativ, cu condiţia alocării mijloacelor obţinute din livrarea acestor servicii, mărfuri în scopuri de instruire generală. Totodată, în conformitate cu prevederile art. 51 din CF, sînt scutite de impozit autorităţile publice şi instituţiile publice finanţate din bugetul public naţional. Astfel, dat fiind faptul că, în conformitate cu prevederile art. 184 alin. ...

author icon

Veronica Vragaleva

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2664 views

The date of publishing:

09 July /2014 16:35

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Tags:

Impozitul pe venit | persoana juridica | regimul fiscal

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon