Questions and answers

icon Concediul de odihnă anual în cazul muncii prin cumul

La întreprinderea noastră un contabil este angajat, prin cumul, de cinci ani, trei din ei a fost în concediu de maternitate. Concediu de odihnă nu i s-a oferit niciodată. Suntem în drept să efectuam calcularea şi achitarea compensaţiei pentru concediul nefolosit pentru perioada de cinci ani? Art. 272 din Codul Muncii stipulează că salariaţii care prestează muncă prin cumul beneficiază de un concediu de odihnă anual, plătit conform funcţiei sau specialităţii cumulate, care se acordă concomitent cu concediul de odihnă anual de la locul de muncă de bază. Co...

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2937 views

The date of publishing:

14 December /2017 16:13

Domeniu:

Noutăți

Tags:

concediu de odihnă | compensare | zile lucratoare | salariat | cumul

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon