Questions and answers

icon Entitatea a încheiat cu o persoană fizică - rezidentă a RM un contract privind acordarea serviciilor ce ţin de elaborarea unui site. Cum urmează a fi impozitate şi documentate veniturile persoanei fizice menţionate?

Conform prevederilor art. 88 alin.(5) din CF, dacă o persoană fizică care nu desfăşoară activitate de întreprinzător prestează servicii şi/sau lucrări, venitul ei este considerat de patron drept salariu din care se reţine impozitul, conform cotelor prevăzute la art. 15 lit. a) din CF. În partea ce ţine de documentarea operaţiunii respective, informăm că, potrivit art. 19 alin.(1) din Legea contabilităţii nr. 113-XVI din 27.04.2007, faptele economice se contabilizează în baza documentelor primare şi centralizatoare. Toate entităţile care, potrivit legislaţiei în ...

author icon

Parascovia Cebotarenco

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2763 views

The date of publishing:

10 July /2014 17:12

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Persoana fizică

Tags:

persoana fizică | rezident | venituri

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon