Questions and answers

icon Există necesitatea achitării impozitului pe venit din dividende de către întreprinderile de stat sau municipale?

În conformitate cu prevederile art. 901 alin. (31) din CF, persoanele specificate la art. 90 reţin şi achită la buget un impozit în mărime de: 6% din dividende, inclusiv sub formă de acţiuni sau cote-părţi, cu excepţia celor aferente profitului nerepartizat obţinut în perioadele fiscale 2008–2011 inclusiv; 15% din dividende, inclusiv sub formă de acţiuni sau cote-părţi, aferente profitului nerepartizat obţinut în perioadele fiscale 2008–2011 inclusiv. Totodată, în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (9) lit. c2) din Legea pentru punerea în aplica...

author icon

Veronica Vragaleva

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

3411 views

The date of publishing:

09 July /2014 16:20

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Tags:

impozit pe venit | Dividende

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon