Questions and answers

icon În cazul achitării primelor în formă monetară de ziua profesională (Ziua bibliotecarului) a entităţii în folosul angajaţilor, a persoanelor angajate prin cumul, precum şi persoanelor terţe (bibliotecari din cadrul primăriilor săteşti), ce impozit urmează a fi reţinut la sursa de plata?

Menţionăm că, în conformitate cu prevederile art. 88 alin. (1) din CF, fiecare patron care plăteşte lucrătorului salariu (inclusiv primele şi facilităţile acordate) este obligat să calculeze, ţinînd cont de scutirile solicitate de angajat şi de deduceri, şi să reţină din aceste plăţi un impozit, determinat conform modului stabilit de Guvern. Totodată, ţinem să relatăm că, potrivit prevederilor art. 88 alin. (5) din CF, dacă o persoană fizică care nu desfăşoară activitate de întreprinzător prestează servicii şi/sau lucrări, venitul ei este considerat de patron drept salariu ...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2583 views

The date of publishing:

11 July /2014 16:42

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Tags:

impozit pe venit | persoane fizice

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon