Entrepreneur's patent / activitatea independentă

icon Patenta de întreprinzător și persoanele minore

Are dreptul de a desfășura activitate de întreprinzător în baza patentei persoana minoră în vârstă de 16 ani? Conform art. 2 din Legea nr. 93-XIV din 15.07.1998 cu privire la patenta de întreprinzător (Legea nr. 93/1998), titular de patentă poate fi orice cetăţean al RM cu capacitate de exerciţiu, orice cetăţean străin sau apatrid, care locuieşte permanent în RM şi are dreptul să desfăşoare activitate de întreprinzător, care a declarat despre intenţia sa de a procura patentă şi corespunde cerinţelor de calificare necesare ac...

author icon

Olga Babanschi

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD" | Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

1819 views

The date of publishing:

30 July /2019 13:53

Catalogul tematic

Noutăți fiscale | Patenta de întreprinzător | Legislație fiscală | Administrare fiscală

Tags:

patenta de întreprinzător | minori | activitate de intreprinzator | cod civil | contract

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon