Questions and answers

icon Persoana fizică-cetățean a beneficiat de restituirea contribuției individuale de asigurări sociale, reținută de către angajator și virată în plus la bugetul asigurărilor sociale de stat. Se va considera suma primită drept venit impozabil obținut de către persoana fizică-cetățean pe parcursul perioadei fiscale sau nu?

În conformitate cu prevederile art. 25 alin (1) din Legea privind sistemul public de asigurări sociale nr. 489-XIV din 08.07.1999 (MO nr. 1-4/2 din 06.01.2000) (în continuare-Lege), contribuția individuală de asigurări sociale datorată de asigurații cu contract individual de muncă se reține și se virează lunar de către angajator la bugetul asigurărilor sociale de stat. Totodată, începînd cu 1 ianuarie 2009, contribuția individuală de asigurări sociale reținută și virată în plus după această dată la bugetul asigurărilor sociale de stat se rambursează persoanei asigur...

author icon

Marina Cravcenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2884 views

The date of publishing:

11 July /2014 15:57

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Asigurare socială de stat

Tags:

persoana fizică | contributii | Impozitul pe venit | asigurări sociale | rambursare | Codul Fiscal al RM

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon