Questions and answers

icon Poate agentul economic beneficia de dreptul la trecerea în cont a T.V.A. aferente bunurilor materiale, care au fost sustrase sau distruse în urma unui accident rutier (confirmat documentar)?

În conformitate cu prevederile art. 102 alin. (1) din CF, în cazul achitării T.V.A. la buget, subiecților impozabili, înregistrați în calitate de plătitori ai T.V.A., li se permite trecerea în cont a sumei T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitată furnizorilor plătitori ai T.V.A. pe valorile materiale, serviciile procurate (inclusiv transmise în cadrul realizării contractului de comision) pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfăşurării activității de întreprinzător. Se permite trecerea în cont a T.V.A. la serviciile importate, procurate de...

author icon

Ion Chitoroagă

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

3317 views

The date of publishing:

16 February /2016 13:33

Catalogul tematic

T.V.A.

Tags:

agent economic | TVA | subiecții impozitabili | bunuri materiale

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon