Questions and answers

icon Pot fi calificate drept deductibile în scopuri fiscale cheltuielile privind calculul uzurii unui mijloc fix, care nu a fost utilizat într-o perioadă fiscală, totodată fiind supus reparaţiei în aceiaşi perioadă?

Conform art. 26 alin. (2) din CF, proprietatea pe care se calculează uzura este proprietatea materială reflectată în bilanţul contabil al contribuabilului în conformitate cu legislaţia şi folosită în activitatea de întreprinzător, a cărei valoare scade prezumtiv ca urmare a uzurii fizice şi morale şi a cărei perioadă de exploatare este mai mare de un an, iar valoarea ei depăşeşte suma de 6 000 lei. De asemenea, potrivit alin. (10) al articolului dat, evidenţa şi calcularea uzurii mijloacelor fixe în scopuri fiscale se efectuează în conformitate cu regulame...

author icon

Parascovia Cebotarenco

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

3827 views

The date of publishing:

10 July /2014 16:14

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Tags:

cheltuieli | uzura | uzura mijloacelor fixe | perioada fiscală

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon