Questions and answers

icon Privind dreptul la restituirea TVA

Întreprinderea a efectuat investiții capitale în utilaj de producție. Achitarea cu furnizorul utilajului s-a efectuat prin „barter” (livrarea producției agricole). Putem oare beneficia de restituirea T.V.A. pentru investițiile capitale efectuate? Potrivit prevederilor art. 1011 alin. (2) din CF, suma pasibilă restituirii nu poate fi mai mare decît suma T.V.A., achitată prin intermediul contului bancar pentru valorile materiale, serviciile ce țin de investițiile (cheltuielile) capitale. Concomitent, menționăm că, cerințele similare de achitare prin cont...

author icon

Igor Lazari

author icon

Alexandra Culicova

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

3332 views

The date of publishing:

11 February /2016 16:48

Catalogul tematic

T.V.A.

Tags:

TVA | investiţii | contul bancar | achitari

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon