Questions and answers

icon Referitor la impozitarea serviciilor prestate de către un angajat angajatorului

Întreprinderea „X” lunar calculează şi achită salariu angajatului său, cetățean al Federației Ruse, în baza unui contract individual de muncă. Se califică oare serviciul prestat de către angajat angajatorului ca import de servicii și ce obligații privind TVA apar la angajator în cazul descris? Dacă angajatorul achită persoanei fizice nerezidente venituri sub formă de salariu pentru activitatea desfășurată în baza contractului individual de muncă, aceste venituri urmează a fi impozitate? Conform prevederilor art. 93 pct. 9) din CF, prestare de servicii de către persoa...

author icon

Victoria Cerlinca

Monitorul fiscal FISC.md Nr.38 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2415 views

The date of publishing:

22 June /2017 14:15

Catalogul tematic

T.V.A. | Administrare fiscală | Legislație fiscală | Persoana fizică | Noutăți fiscale

Tags:

prestare servicii | angajat | nerezident | Republica Moldova | Federația Rusă | salariu | remunerarea muncii

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon