Questions and answers

icon Referitor la reținerea impozitului pe venit din plățile efectuate în favoarea titularului de patentă

Urmează persoana juridică să rețină impozit pe venit din plățile efectuate în favoarea titularului de patentă aferent serviciilor prestate de către acesta? Titularii de patente pot presta servicii persoanelor juridice, conform activității specificate în patentă, ținând cont de prevederile Legii nr. 93-XIV cu privire la patenta de întreprinzător din 15 iulie 1998 (în continuare – Lege). În conformitate cu prevederile art. 90 din CF, orice persoană care desfăşoară activitate de întreprinzător, cu excepția deținător...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.38 2017


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD" | Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2223 views

The date of publishing:

16 June /2017 16:11

Catalogul tematic

Noutăți fiscale | Patenta de întreprinzător | Persoana fizică | Legislație fiscală | Taxele locale | Impozitul pe venit

Tags:

retinerea impozitului | patenta de întreprinzător | Cod fiscal | salarii | angajator | taxa | venit brut

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon