Questions and answers

icon Scutirea pentru persoana întreținută în situația angajării acesteia

Persoana fizică ”A” beneficiază de scutire pentru persoana întreținută – fiica în vârstă de 19 ani, care este studentă și se află la întreținerea părinților. Pe perioada a trei luni pe parcursul anului, fiica s-a angajat prin contract de muncă și a obținut pe parcursul acestora un salariu în sumă totală de 9 000 lei și intenționează să își utilizeze scutirea personală. Are dreptul părintele (contribuabilul ”A”) la scutirea pentru persoana întreținută (fiica) în cazul descris? Dreptul la scutirea pentru persoanele întreţinute este reglementat de art. 35 din Codul fiscal, ali...

author icon

Diana Rusu

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

3503 views

The date of publishing:

07 November /2019 14:10

Catalogul tematic

Noutăți | Persoana fizică | Scutiri pentru persoanele întreținute

Tags:

scutirea pentru persoana întreținută | angajare | venit | monitorul.fisc.md

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon