Questions and answers

icon Se permite agenţilor economici deducerea cheltuielilor suportate la achitarea taxei de stat, avînd cîştig de cauză şi neavînd cîştig de cauză?

Se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător, potrivit prevederilor art. 24 alin. (1) din CF. Concomitent, relatăm că, în conformitate cu prevederile pct. 39 Anexa nr. 1 la HG nr. 77 din 30 ianuarie 2008, cheltuielile ordinare şi necesare reprezintă cheltuielile, caracteristice pentru gestionarea anumitor tipuri de activităţi de întreprinzător, fără de care este imposibil de a face business, care sunt definite atît cu indici calitat...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2551 views

The date of publishing:

11 July /2014 16:36

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Tags:

agenti economici | persoane fizice | persoane juridice

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon