Questions and answers

icon Urmează a fi deduse în scopuri fiscale cheltuielile suportate de agentul economic pentru florile şi cadourile oferite partenerilor, salariaţilor cu ocazia zilelor de naştere, aniversărilor companiilor, primele oferite salariaţilor cu ocazia zilelor de naştere şi sărbătorilor?

În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (1) din CF, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător. Conform pct. 39 din Regulamentul cu privire la determinarea obligaţiilor fiscale aferente impozitului pe venit, aprobat prin HG nr. 77 din 30 ianuarie 2008, cheltuielile ordinare şi necesare reprezintă cheltuieli caracteristice pentru gestionarea anumitor activităţi de întreprinzător, fără de care este imposibil de a face busin...

author icon

Parascovia Cebotarenco

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

4813 views

The date of publishing:

10 July /2014 15:21

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Tags:

sărbători | zile de nastere | salariaţilor | parteneri | cadouri | flori | agent economic

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon