avatar

Întrebări şi răspunsuri

Compartimentul „Întrebări și Răspunsuri” conține materiale prezentate de către autorii revistei din cadrul Inspectoratului Fiscal Principal de Stat, Colegiul de redacție sau parvenite prin intermediul Ediției electronice monitorul.fisc.md. Inspectorii fiscali răspund la întrebările parvenite din partea contribuabililor cu privire la implementarea corectă și unică a legislației fiscale în vigoare

29
03 2017
101

7. (34.1.1) Cine are obligaţia utilizării MCC?

În conformitate cu prevederile art. 8 alin. (2) lit. c) din Codul fiscal nr. 1163-XIII din 24 aprilie 1997, contribuabilul este obligat să țină evidența contabilă conform formelor şi modului stabilit de legislaţie, să efectueze încasările băneşti în numerar prin intermediul dispozitivelor şi sistemelor pentru înregistrarea operaţiunilor cu numerar
Detalii
29
03 2017
80

4. (34.3.1) Urmează a fi sancţionat contribuabilul pentru efectuarea încasărilor băneşti în numerar în lipsa MCC?

În conformitatea cu prevederile art. 254 alin. (1) din Codul fiscal nr. 1163-XIII din 24 aprilie 1997 efectuarea încasărilor băneşti în numerar în lipsa MCC, în cazul în care actele normative în vigoare prevăd folosirea ei, se sancţionează cu amendă de 7000 de lei.
Detalii
29
03 2017
107

2. (34.4.1) În cazul în care persoana a reflectat date în darea de seamă fiscală în alte rânduri decât cele ce sunt prevăzute de procedura stabilită, urmează a fi aplicate careva sancțiuni asupra persoanei respective?

Contribuabilul este obligat, conform prevederilor art. 8 alin. (2) lit. c) din Codul fiscal, să întocmească şi să prezinte organului fiscal şi serviciului de colectare a impozitelor şi taxelor locale dările de seamă fiscale prevăzute de legislaţie, iar conform art. 8 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, să achite la buget, la timp şi integral, ţinând cont de prevederile art.7 alin.(5), sumele calculate ale impozitelor şi taxelor, asigurând exactitatea şi veridicitatea dărilor de seamă fiscale prezentate.
Detalii
29
03 2017
101

1. (34.5.1) Care este modul de restituire a plăților pentru poluarea mediului achitate în plus sau eronat?

Regulamentul privind restituirea plăților pentru poluarea mediului achitate în plus sau eronat, aprobat prin Ordinul comun al Ministerului Finanțelor și Ministerului Mediului al Republicii Moldova nr.45/28 din 6 martie 2017, stabilește modul de restituire a plăților pentru poluarea mediului plătite în plus sau eronat de către contribuabili, la cererea acestora.
Detalii