Questions and answers

7.5.5.3. Se iau în considerare, la calcularea taxei, pierderile suportate în procesul de extracţie a mineralelor utile?

Nu, în calculul taxei pentru extragerea mineralelor utile nu se include volumul pierderilor suportate în procesul de extracţie a mineralului util şi al pierderilor tehnologice în pilonii de protecţie şi tavanul excavaţiilor miniere subterane care, conform proiectului, asigură securitatea oamenilor şi exclud prăbuşirea suprafeţei terestre (art. 310 alin. (2) din Codul fiscal.


[Modificare operată în Baza generalizată a practicii fiscale în conformitate cu modificările efectuate în Codul fiscal prin Legea nr.60 din 23.04.2020, Monitorul Oficial al R. Moldova nr. 108-109 din 25.04.2020, în vigoare din 01.01.2021]

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

364 views

The date of publishing:

21 May /2021 07:40

Domeniu:

Noutăți

Tags:

taxa | minerale

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon