Questions and answers

icon Agentul economic suportă cheltuielile ce ţin de procurarea semnăturii digitale, în scopul prezentării electronice a declaraţiilor. Se permit la deducere, în scopuri fiscale, cheltuielile menţionate?

Potrivit art. 24 alin. (1) din CF nr. 1163-XIII din 24.04.1997, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător. Concomitent, potrivit pct. 39 din Anexa nr. 1 la HG nr. 77 din 30.01.2008 cu privire la aprobarea unor regulamente, cheltuielile ordinare şi necesare reprezintă cheltuielile, caracteristice pentru gestionarea anumitor tipuri de activităţi de întreprinzător, fără de care este imposibil de a face business, care sunt def...

author icon

Parascovia Cebotarenco

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

3270 views

The date of publishing:

10 July /2014 17:16

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Servicii electronice

Tags:

agent economic | cheltuieli | semnatura digitala

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon