Questions and answers

icon Aspecte ce țin de prezentarea certificatului de rezidență după data achitării venitului nerezidentului

Contribuabilul rezident al Republicii Moldova a efectuat reținerea impozitului din plățile direcționate spre achitare unui nerezident din România sub formă de royalty (redevențe) în mărime de 10%, pentru folosirea dreptului de autor a mărcii de comerț, ținînd cont de prevederile Convenției pentru evitarea dublei impuneri. Certificatul de rezidență a fost prezentat de către nerezident după data achitării venitului acestuia. Care vor fi consecințele fiscale în cazul dat? Reamintim că în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) din CF, dacă un tratat interna...

author icon

Ala Pojoga

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2070 views

The date of publishing:

13 October /2016 09:38

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Legislație fiscală | Royalty

Tags:

impozit pe venit | royalty | legislația fiscala | dubla impunere | venituri

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon