Questions and answers

icon Pot fi calificate ca cheltuieli deductibile în scopuri fiscale cheltuielile aferente pregătirii profesionale a salariaţilor, efectuate de către întreprinderea mamă pentru lucrătorii din filiale?

În conformitate cu art. 19 lit. a) din CF, facilităţile impozabile acordate de patron includ: plăţile acordate salariatului de către patron pentru recuperarea cheltuielilor personale, precum şi plăţile în favoarea lucrătorului, efectuate altor persoane, cu excepţia plăţilor în bugetul asigurărilor sociale de stat şi a primelor de asigurare obligatorie de stat, precum şi a plăţilor aferente cheltuielilor suportate şi determinate de angajator pentru transportul, hrana şi studiile profesionale ale angajatului, conform modului stabilit de Guvern. Astfel, pr...

author icon

Parascovia Cebotarenco

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

3063 views

The date of publishing:

10 July /2014 16:53

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Tags:

cheltuieli | salariaţilor | înterprindere

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon