Întrebări și răspunsuri

icon Pot fi calificate ca cheltuieli deductibile în scopuri fiscale cheltuielile aferente pregătirii profesionale a salariaţilor, efectuate de către întreprinderea mamă pentru lucrătorii din filiale?

În conformitate cu art. 19 lit. a) din CF, facilităţile impozabile acordate de patron includ: plăţile acordate salariatului de către patron pentru recuperarea cheltuielilor personale, precum şi plăţile în favoarea lucrătorului, efectuate altor persoane, cu excepţia plăţilor în bugetul asigurărilor sociale de stat şi a primelor de asigurare obligatorie de stat, precum şi a plăţilor aferente cheltuielilor suportate şi determinate de angajator pentru transportul, hrana şi studiile profesionale ale angajatului, conform modului stabilit de Guvern. Astfel, pr...

author icon

Parascovia Cebotarenco

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3033 vizualizări

Data publicării:

10 Iulie /2014 16:53

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

cheltuieli | salariaţilor | înterprindere

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon