Questions and answers

icon Referitor la impozitarea serviciilor de consultanță şi a serviciilor IT prestate de nerezident

Pe parcursul anului curent entitatea „Z” SRL beneficiază pe teritoriul Republicii Moldova de servicii de consultanță şi servicii IT din partea unui nerezident (rezident al SUA). Conform clauzelor contractuale dintre părți achitarea pentru serviciile respective va avea loc în luna iunie 2017. Urmează entitatea „Z” SRL să rețină la sursa de plată impozitul pe venit din plățile ce vor fi achitate nerezidentului? Dacă da, atunci în ce cuantum? Potrivit prevederilor art. 91 alin. (1) liniuța întâi din CF persoanele menționate la art. 90 rețin și achită un impozit în mări...

author icon

Petru Griciuc

author icon

Valeriu Severin

Monitorul fiscal FISC.md Nr.38 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

2478 views

The date of publishing:

12 June /2017 11:04

Catalogul tematic

Noutăți

Tags:

nerezidenti | dubla impunere | tratat international | Republica Moldova | impozitare | venit impozabil

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon