Вопросы и ответы

icon Referitor la impozitarea serviciilor de consultanță şi a serviciilor IT prestate de nerezident

Pe parcursul anului curent entitatea „Z” SRL beneficiază pe teritoriul Republicii Moldova de servicii de consultanță şi servicii IT din partea unui nerezident (rezident al SUA). Conform clauzelor contractuale dintre părți achitarea pentru serviciile respective va avea loc în luna iunie 2017. Urmează entitatea „Z” SRL să rețină la sursa de plată impozitul pe venit din plățile ce vor fi achitate nerezidentului? Dacă da, atunci în ce cuantum? Potrivit prevederilor art. 91 alin. (1) liniuța întâi din CF persoanele menționate la art. 90 rețin și achită un impozit în mări...

author icon

Петру Гричук

author icon

Валериу Северин

Monitorul fiscal FISC.md Nr.38 2017


Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

2513 просмотры

Дата публикации:

12 Июнь /2017 11:04

Catalogul tematic

Новости

Ключевые слова

nerezidenti | dubla impunere | tratat international | Republica Moldova | impozitare | venit impozabil

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon