Questions and answers

icon Suma impozitului pe venit achitată de către persoana juridică peste hotarele RM. Deductibilă sau nu?

Se va permite spre deducere în scopuri fiscale suma impozitului pe venit care a fost achitată de către persoana juridică peste hotarele Republicii Moldova în anul 2021, dacă entitatea dispune de documente confirmative, ce atestă achitarea impozitului pe venit în străinătate și nu a fost trecută în cont din motiv, că aceasta a înregistrat pierderi în perioada menționată?              În conformitate cu prevederile art.82 alin.(1) și alin.(3) din Codul fi...

author icon

Victoria Cerlinca

Monitorul fiscal FISC.md nr.4 (81) 2023


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

942 views

The date of publishing:

06 June /2023 08:00

Catalogul tematic

Deduceri fiscale

Tags:

persoana juridica | impozit pe venit

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon