Întrebări și răspunsuri

icon Suma impozitului pe venit achitată de către persoana juridică peste hotarele RM. Deductibilă sau nu?

Se va permite spre deducere în scopuri fiscale suma impozitului pe venit care a fost achitată de către persoana juridică peste hotarele Republicii Moldova în anul 2021, dacă entitatea dispune de documente confirmative, ce atestă achitarea impozitului pe venit în străinătate și nu a fost trecută în cont din motiv, că aceasta a înregistrat pierderi în perioada menționată?    În conformitate cu prevederile art.82 alin.(1) și alin.(3) din Codul fiscal (în continuare - CF), contribuabil...

author icon

Victoria Cerlinca

Monitorul fiscal FISC.md nr.4 (81) 2023


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

869 vizualizări

Data publicării:

06 Iunie /2023 08:00

Domeniu:

Deduceri fiscale

Etichete:

persoana juridica | impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon