Вопросы и ответы

icon Este oare în drept să beneficieze de scutirea personală cetățeanul străin, angajat la întreprindere de la începutul anului și, totodată, în cazul restituirii supraplății, ce documente urmează a fi anexate la Declarația cu privire la impozitul pe venit?

În conformitate cu prevederile art. 5 pct. 5 lit. ii) din CF, rezident se consideră orice persoană fizică care se află în Republica Moldova cel puțin 183 de zile pe parcursul anului fiscal. Concomitent, potrivit prevederilor art. 5 pct. 41 din CF, anul fiscal se consideră an calendaristic, care începe cu 1 ianuarie şi se termină cu 31 decembrie. Totodată, potrivit prevederilor art. 33 alin. (1) din CF, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire personală în sumă de 10 128 lei pe an. Astfel, dat fiind faptul, că persoan...

author icon

Майя Кацел

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Учреждения:

Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

3133 просмотры

Дата публикации:

04 Февраль /2016 11:31

Catalogul tematic

Подоходный налог

Ключевые слова

scutirea personală | angajat | declaraţia cu privire la impozitul pe venit | Impozitul pe venit

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon