avatar
ДИСКОНТ в данном случае был от общей суммы задолженности, а не как уменьшение стоимости материалов по каждой позиции. Интересует какой бухгалтерской записью следует отразить данную операцию у покупателя, отнести данную сумму на доходы?! На данный вопрос «Каким образом влияет дисконт на налогооблагаемый доход?» ответ не получен. Спасибо.
avatar
Aspectele date au fost înaintate Serviciului Fiscal de Stat pentru expunerea poziției oficiale
avatar
Buna ziua!

Ne cerem scuze pentru insistenta noastra, dar subiectul impunerii cu prime AOAM si contributii sociale a facilitatii acordate de patron de la art.19 lit.d) CF este unul important si argumentele invocate, inclusiv in lumina ultimor completari efectuate de autor la articolul publicat, sint juridic nefondate. Baza juridica fiscala, in articolul discutat este invocata ca si sursa de drept, ceea ce nu este e fapt, mai ales ca ea insasi la punctul 36.1.1.2 nu contine niciun argument juridic in baza carui principiu unele sau alte facilitati acordate de patron sint considerate obiect al impunerii cu prime AOAM si contributii sociale, ceea ce contravine principiului transparentei impunerii.
Autorul invoca ca suma dobinzii determinata reiesind din diferenta pozitiva dintre rata de baza a BNM si rata dobinzii calculata la imprumutul acordat de angajator salariatului este un drept al salariatului, de aceea reprezinta, in sensul Legii cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală «alte drepturi», ceea ce serveste drept temei de impunere cu prime AOAM. Diferenta pozitiva a dobinzii stabilita de art.19 lit.d) CF nu este drept subiectiv, pentru ca un drept subiectiv presupune posibilitatea subiectului activ de a avea o anumită conduită, în limitele prevăzute de lege si de a pretinde, în limitele stabilite de lege, subiectului pasiv să aibă o conduită corespunzătoare (să dea, să facă ori să nu facă ceva), inclusiv de a recurge la concursul forţei de constrângere a statului, dacă dreptul este nesocotit sau încălcat. Despre ce drept al salariatuluo poate fi vorba in cazul diferentei pozitive de suma a dobinzii stabilite de angajator in comparatie cu rata stabilita BNM?!
In ce priveste contributiile sociale, reiteram ca principiul de impunere, utilizat de autoritatile fiscale, conform caruia se impoziteaza cu contributii sociale tot ce ceea ce nu este scutit conform Anexei nr.5 la Legea bugetului AS, este eronat. Nici in aplicarea legislatiei fiscale autoritatile fiscale nu aplica asa argument. Doar nu se impoziteaza totul ce nu este scutit prin art.20 CF! Se impoziteaza ceea ce constituie OBIECT AL IMPUNERII, daca prin norme speciale nu este scutit. Acesta este principiul general de aplicare a normelor de drept — mai intii constatam daca un venit/drept este obiect al impunerii, dupa care stabilim daca acesta este sau nu scutit de impozitare, pentru ca nu poti sa scutesti de impunere ceva ce nu nici nu este obiect al impunerii. Prin urmare, daca diferenta pozitiva de suma a dobinzii nu este «alta recompensa» (suma platita salariatului/drept al salariatului...), aceasta nu este obiect al impunerii, prin urmare ea nici nu are de ce sa fie scutita prin anexele la Legea bugetului AS.
Pentru a evita aceasta corespondenta fara efect, Va rugam sa stabilim o sedinta comuna intre mediul privat interesat de subiectul dat si reprezentantii autoritatii fiscale, de asigurari sociale si medicale, ca sa lamurim acest aspect.
Multumim pentru intelegere!

Cu respect,
Diana Danilevici
Legal & Tax Manager
BDO AUDIT & CONSULTING SRL
022 90 23 00
avatar
Bună ziua, răspunsul Dvs este expediat în poșta electronică!
avatar
Здравствуйте. Почему вы даете такой размытый ответ?! Из вашего ответа так и не понятно вычитаемы ли расходы в виде бонусов в целях налогообложения. Что значит через призму статьи 24?
avatar
Această factură urmează în fi înregistrată în registrul livrărilor și, respectiv, în raportul TVA 12?
avatar
Bună ziua, conform prevederilor art. 19 lit. d) din CF, facilitățile impozabile acordate de angajator includ suma dobânzii, determinată ca rezultat al diferenţei pozitive dintre rata de bază (rotunjită până la următorul procent întreg), stabilită de Banca Naţională a Moldovei în luna noiembrie a anului precedent anului fiscal de gestiune (rata dobânzii aplicată la operaţiunile de politică monetară pe termen scurt – pentru împrumuturile acordate pe un termen de pînă la 5 ani; rata dobânzii la creditele pe termen lung – pentru împrumuturile acordate pe un termen mai mare de 5 ani) şi rata dobânzii calculată pentru împrumuturile acordate de către angajator salariatului, în funcţie de termenul lor de acordare. Este important, că facilitatea sub formă de dobândă se calculează și în cazul când împrumutul este acordat fără dobîndă.
avatar
Buna ziua!

Multumim pentru raspunsul promt. Totusi, nu este clara norma juridica pe care va intemeiati raspunsul si as dori sa faceti o concretizare. Noi nu punem la indoiala calitatea angajatului ca si subiect al impunerii, discutam despe obiectul impunerii — facilitatea acordata de patron, de aceea va rugam sa veniti cu argumente precise. Dupa ce am identificat subiectul impunerii, trebuie sa identificam obiectul impunerii — in cazul dat daca facilitatea acordata de patron este obiect al impunerii cu prime AOAM si contributii sociale. Din perspectiva primelor AOAM, obiect al impunerii sint «alte recompense». Deci, mai intii stabilim daca aceste facilitati sint «orice alte sume...platite… in folosul angajatului...», dupa care apreciem daca acele sume platite sint scutite de impozitare conform art.20, 89, 90, 90/1 CF. In cazul facilitatii acordate de patron sub forma de dobinda la imprumul acordat salariatului conforma art.19 lit.d) CF, nu este vorba de «sume platite», deci aceasta facilitate nu este obiect al impunerii. la fel si in cazul contributiilor sociale, in cazul carora, la fel, obiectul al impunerii este «orice suma… platita».
Intelegem ca autoritatea fiscala are alta opinie, dar aceatsa trebuie sa fie argumentata juridic.
Multumim anticipat pentru raspuns.
Cu respect,
Diana Danilevici
avatar
Bună ziua! Răspuns la întrebarea Dvs îl găsiți în acest material: https://monitorul.fisc.md/questions/factura-fiscala-la-eliberarea-carnetelor-de-munca.html
avatar
Conform prevederilor Legii nr. 1593 din 26.12.2002 cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală, si anume Anexei nr.1 ”Categoriile de plătitori ai primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în formă de contribuţie procentuală la salariu şi la alte recompense”, plătitori sunt:

1. Angajatorii.

2. Angajaţii, inclusiv:

a) persoanele care deţin funcţii elective ori care activează în organizaţii sindicale sau patronale, în autorităţi executive, legislative sau de drept;

b) persoanele angajate în proiecte, instituţii şi organizaţii internaţionale care îşi desfăşoară activitatea în Republica Moldova, indiferent de sursa finanţării activităţii lor, dacă acordurile internaţionale nu stipulează altfel;

c) persoanele care îşi desfăşoară activitatea în asociaţii şi organizaţii obşteşti, înregistrate conform legislaţiei în vigoare;

d) cetăţenii Republicii Moldova angajaţi în ambasade, consulate şi în alte misiuni permanente, situate pe teritoriul Republicii Moldova;

e) persoanele angajate de către întreprinzătorii individuali şi de către alţi angajatori persoane fizice;

f) persoanele angajate de către mediatori, notari, avocați, executori judecătorești, experți judiciari care activează în cadrul unui birou de expertiză judiciară, interpreți și traducători, administratori autorizați.

3. Unităţile, indiferent de tipul de proprietate şi forma juridică de organizare, persoanele fizice, mediatorii, notarii, avocații, executorii judecătorești, experții judiciari care activează în cadrul unui birou de expertiză judiciară, interpreții și traducătorii, administratorii autorizați care plătesc persoanelor fizice ori în folosul lor alte recompense.

4. Persoanele fizice care primesc alte recompense, inclusiv audienții cursurilor de formare inițială a judecătorilor și a procurorilor.

Categoria “Angajati” este stipulata expres. Din aceasta categorie nu sint exceptii.
avatar
si cum ramine cu punctul17. Încasarea taxelor de aderare, cotizaţiilor/cotizaţiilor de membru, cu eliberarea bonului de plată.????
avatar
Si cum ramine cu punctul 17 din aceasta hotarare?.. Încasarea taxelor de aderare, cotizaţiilor/cotizaţiilor de membru, cu eliberarea bonului de plată.
avatar
Bună ziua, întrebarea Dvs a fost transmisă autorului. Vă remitem răspunsul imediat ce-l primit! O zi frumoasă
avatar
Nu este clar următoarea frază: ”La finele lunii, în baza registrului privind eliberarea carnetelor se va întocmi factura fiscală la suma totală aferentă carnetelor eliberate.” Această factură urmează în fi înregistrată în registrul livrărilor și respectiv, în raportul TVA 12? În cazul în care se va întocmi o singură factură fiscală la suma totală aferentă carnetelor eliberate, cine va fi cumpărătorul/ beneficiarul?

Suma TVA aferentă carnetelor procurate se va înregistra în registrul procurărilor cu minus? În cazul în care la procurarea carnetelor de munca suma TVA nu a fost dedusă cum urmează a fi efectuată corectarea? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
avatar
Buna ziua!
Avem o intrebare de precizare la autoarea articolului «Obligaţiile angajatorului la acordarea unui împrumut angajatului», dna Victoria Rotari, in partea ce tine de aplicarea contributiilor de asigurari sociale obligatorii si a primelor AOAM.
AStfel, Va rugam sa precizati normele juridice pe care se bazeaza pozitia oficiala a autoritatii fiscale ca facilitatea acordata de patron de la art.19 lit.d) Cod Fiscal (suma dobinzii pentru imprumuturile acordate salariatului)se impune cu contributii sociale si prime AOAM? In articol nu se invoca argumente juridice.
Multumim anticipat.
Diana Danilevici
BDO AUDIT & CONSULTING SRL
avatar
Multe variante vor fi schimbate, am auzit că vor deschide în curând și pentru Moldova online gambling.
avatar
Doar pentru Moldova sau pentru alte țări?
avatar
А гид пользователя или видеоурок на русском языке планируется?
avatar
Bună ziua, mulțumim pentru întrebare! O adresăm autorului și revenim cu răspunsul imediat ce ni-l oferă! O zi reușită!
avatar
O intrebare
Cum se va reflecta in tabelul 3 din IPC18 concediul de studii, de exemplu pentru perioada 26.05.18-05.06.18.
Multumesc