Questions and answers

icon ECC utilizat de către comerciant la încasarea mijloacelor bănești în numerar trebuie să fie dotat cu indicator de vizualizare pentru client?

 Reglementarea aspectelor cu privire la obligativitatea aplicării echipamentelor de casă și de control la efectuarea decontărilor se regăsește atât în Codul fiscal la art. 8 alin. (2) lit. c), cât și în Regulamentul cu privire la exploatarea echipamentelor de casă şi de control pentru efectuarea decontărilor în numerar şi/sau prin alt instrument de plată aprobat prin HG nr. 141 din 27 februarie 2019, a căror prevederi se răsfrâng asupra operațiunilor economice cu plătitorii care au loc pe teritoriul Republicii Mold...

author icon

Doinița Colosov

author icon

Irina Reahovscaia

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

1001 views

The date of publishing:

26 March /2024 08:04

Catalogul tematic

Noutăți fiscale

Tags:

ECC | operatiuni bancare | conturi de decontare | Cod fiscal | mijloace banesti

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon