Case studies

icon Restituirea persoanei fizice a împrumutului în natură în sumă mai mare de 200 mii lei se declară organului fiscal?

Conform prevederilor art.22611 alin.(2) pct.12 și alin. (5) lit.i) din Codul fiscal, persoanele fizice care desfăşoară activitate de întreprinzător, cu excepţia deţinătorilor de patente de întreprinzător şi a persoanelor fizice care practică activitate independentă, prezintă Serviciului Fiscal de Stat informaţia privind împrumuturile contractate de la persoane fizice în perioada anului fiscal şi cele rambursate persoanelor fizice, reflectate în contabilitatea întreprinderii, ce depăşesc cumulativ suma de 200 mii de le...

author icon

Victoria Belous

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

888 views

The date of publishing:

29 December /2023 11:59

Catalogul tematic

Persoana fizică

Tags:

plata în natură

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon