Questions and answers

icon Are dreptul contribuabilul la scutire personală, în cazul în care este cetățean al altui stat, dar deține document de identitate temporar de solicitant de azil (cu drept de muncă)?

Conform prevederilor art. 33 alin. (1) din Codul fiscal, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) care are un venit anual impozabil mai mic de 360000 de lei, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 901, are dreptul la o scutire personală în sumă de 27000 lei pe an.   Este de remarcat faptul că potrivit art. 5 pct. 5) lit. а) din Cod, persoana rezidentă este orice persoană fizică care corespunde uneia din cerinţe: a) are domiciliu permanent în Republica Moldova, inclusiv: – se află la tratament, la odihnă, la &i...

author icon

Irina Cebaniuc

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

511 views

The date of publishing:

10 April /2024 09:02

Catalogul tematic

Scutiri personale | Persoana fizică

Tags:

scutire personala | persoana fizică

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon