News
Designul timbrelor de acciz, aprobat
Timbrele de acciz la articolele din tutun de import în cazul agenților economici din Republica Moldova, cu excepția celor din raioanele de Est ale țării, vor avea următorul design:
Pentru agenții economici din raioanele de Est, timbrele de acciz la articolele de tutun de import a fost aprobat conform imaginii următoare:
Acesta este modelul timbrelor de acciz la articolele
din tutun autohtone.
Timbrul de acciz pentru producția alcoolică, la fel, se imprimă pe hârtie specială, cu inscripții și semne distinctive speciale, cu aplicarea fâșiei holografice, ce se aplică pe ambalajul de consum. Aceasta reprezintă un element de difracție cu imagine optic variabilă care conține grile, cu capacitatea de a modifica lumina. Această proprietate va fi utilizată pentru a crea diferite efecte, precum imagini bi- sau tridimensionale sau efecte cinematice și de modificare a culorilor.
Densitatea hârtiei în cazul timbrului de acciz pentru producția alcoolică este similară celei pentru produsele din tutun, pe care vor fi imprimate codul de bare și inscripțiile: „REPUBLICA MOLDOVA”; „TIMBRUL DE ACCIZ” și ”PRODUSE ALCOOLICE”.
Ordinul mai prevede că identificarea producției poate fi efectuată accesând pagina web www.vinmoldova.org sau la numărul de telefon 022 82 22 28. Totodată, în funcție de tipul produselor alcoolice, pe timbrul de accize tipăresc și inscripțiile:
• VINURI
• DIVINURI
• BĂUTURI ALCOOLICE TARI
• ALTĂ PRODUCȚIE ALCOOLICĂ.
Timbrele de acciz la producția alcoolică pentru agenții economici din RM, cu excepția celor din raioanele de Est, au următoarea imagine:
Timbrele de acciz pentru agenții economici din raioanele de Est vor arăta astfel:
Potrivit Ordinului, fabricarea și comercializarea timbrelor de acciz pentru articolele din tutun și pentru producția alcoolică va fi asigurată de CTIF.
Reamintim că recent a fost aprobată o hotărâre de Guvern ce prevede că designul mărcii de acciz se elaborează și se aprobă de Ministerul Finanțelor.Instituții:
Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD" | Ministerul Finanțelor al Republicii Moldova | Instituția Publică Centrul de Tehnologii Informaționale în Finanțe (CTIF)
„Acest articol aparține exclusiv P.P. „Monitorul fiscal FISC.md” și este protejat de Legea privind drepturile de autor.
Orice preluare a conținutului se face doar cu indicarea SURSEI și cu LINK ACTIV către pagina articolului”.
The account successfully was created. To confirm the registration, type the confirmation link wich was sent to your e-mail indicated in registration form, valid for up to 30 days.
Adress to us a question
You want to obtain an answer or you will can to suggest as an article necessary for your work process? Sign in on the page, send your question or suggest and obtain the answer from the experts in the shortest time, at your e-mail or published in the compartment „Questions and answers”.
E-mail *
Submit the services by phone
Include correct the dates who are requested and in short time you will be contacted by an operator
First name *
Last name *
E-mail *
Phone *
Feedback
To monitor the status of sent Feedback, initial we recommend to you to do sign in on the page. So, the answer at PP „Monitorul Fiscal FISC.md” at feedback will be save and will be displayed in your personal profile. If the feedback is sent an you aren't authentificated on the page, the message will be sent tot your e-mail.
E-mail *
E-mail *
2454 views
The date of publishing:
17 June /2019 08:00
Catalogul tematic
Noutăți
Tags:
Timbru de acciz | produse din tutun | bauturi alcoolice | Ministerul Finanţelor | CTIF | monitorul.fisc.md
0 comments
Only users registered and autorized they have the right to post comments.