
La determinarea prețului la gazele naturale furnizate de titularul de licență s-a ținut cont de solicitarea S.A. „Moldovagaz” și de următorii parametri:
Astfel, ANRE a aprobat următoarele prețuri reglementate la gazele naturale (fără TVA):- de intrare în rețelele de transport al gazelor naturale – 14 834 lei/1000 m3;- de ieșire din rețelele de transport al gazelor naturale – 15 063 lei/1000 m3;- de ieșire din rețelele de distribuție a gazelor naturale de înaltă presiune – 15 315 lei/1000;- de ieșire din rețelele de distribuție a gazelor naturale de medie presiune – 15 633 lei/1000);- de ieșire din rețelele de distribuție a gazelor naturale de joasă presiune – 17 244 lei/1000 m3.
Comparativ cu solicitarea inițială a S.A. ,,Moldovagaz”, ANRE a diminuat costurile de furnizare a gazelor naturale consumatorilor finali în total cu 5 551,5 mil. lei, sau circa 5 lei/m3, comunică ANRE.
Institutions:
„Acest articol aparține exclusiv P.P. „Monitorul fiscal FISC.md” și este protejat de Legea privind drepturile de autor.
Orice preluare a conținutului se face doar cu indicarea SURSEI și cu LINK ACTIV către pagina articolului”.
2851 views
The date of publishing:
31 May /2022 21:17
Catalogul tematic
Noutăți
Tags:
ANRE
0 comments
New account
Repeat password *
Sign in
Sign in can be to do with e-mail adresss or login
E-mail/Login *
Password *