Questions and answers

icon Scutirea de TVA fără drept de deducere, la importul obiectelor de cult

Care sunt condițiile pentru a beneficia de scutirea de TVA fără drept de deducere, la importul obiectelor de cult? În conformitate cu prevederile art. 103 alin. (99) din Codul fiscal (CF), se scuteşte de TVA fără drept de deducere importul obiectelor de cult conform listei aprobate şi modului stabilit de Guvern. Totodată, potrivit art. 28 lit. z3) şi pct. 12 din nota la anexa nr. 2 la Legea nr. 1380/1997 cu privire la tariful vamal, sunt scutite de taxa vamală şi nu se percepe taxa pentru efectuarea procedurilor vamale la importul obiectelor de cul...

author icon

Valeria Sorocean

Monitorul fiscal FISC.md Nr.7(48) 2018


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

1910 views

The date of publishing:

13 December /2018 14:38

Domeniu:

T.V.A. | Administrare fiscală | Dare de seamă fiscală | Legislație fiscală | Scutirea de TVA | Noutăți fiscale

Tags:

declararea marfurilor | TVA | Cod fiscal | obligaţie fiscală | beneficiari | scutire

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon