The person who aren't residents

icon Reținerea impozitului pe venit în cazul decontărilor reciproce cu un nerezident

O companie din Republica Moldova prestează servicii unui nerezident. Totodată, aceasta a achitat nerezidentului o recompensă pentru utilizarea dreptului  de autor (royalty). Este obligată compania din RM să retină si achite impozitul pe venit la sursa de plata conform art. 91 alin. (1) din Codul fiscal, urmare a semnării cu nerezidentul a actului de decontări reciproce?   Potrivit art. 71 alin. (1) lit. j) din Codul fiscal (CF) (în redacția Legii nr.356/2022, în vigoare din 1 ianuarie 2023) drept venit al...

author icon

Victoria Belous

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD" | Serviciul Fiscal de Stat

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

1397 views

The date of publishing:

16 February /2023 08:00

Catalogul tematic

Royalty | Impozitarea nerezidenţilor | Impozitul pe venit | Nerezident

Tags:

royalty | impozit pe venit | impozitarea nerezidentilor

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon