![](/upload/articles/2022/06/_ouynlr4kp.jpg)
Diverse
Reţeta germană pentru dezvoltarea economică şi scăderea şomajului: angajatorii stabilesc programa din şcoli, iar instruirea elevilor se face şi în fabrici
Regiunea Baden- Württemberg oferă programe de training pentru 350 de tipuri de profesii, iar programele de instruire îmbină teoria cu practica şi se desfăşoară atât în şcoli de stat, cât şi în fabrici. Aproape 80% din companiile din regiune au programe de instruire pentru tineri, principalul scop al acestora fiind pregătirea tinerilor pentru piaţa muncii, a explicat Jürgen Oswald, CEO al Baden-Württemberg International, organizaţie care sprijină companiile, universităţile şi institutele de cercetare germane sau din alte ţări interesate să investească în acest land.Instruirea durează, în medie, 3 ani În general, un program de training dual se desfăşoară pe o perioadă de trei ani, în care tinerii cu vârste de 15 - 16 ani, absolvenţi de şcoală generală, îşi dezvoltă abilităţi practice de lucru la companii (în sedii speciale, dotate cu echipamente similare cu cele din fabrici sau chiar în unităţile de producţie), iar în paralel învaţă în şcolile profesionale cunoştinţele teoretice şi tehnice pentru o anumită meserie. Una dintre companiile din Baden-Württemberg care oferă un astfel de program de instruire este concernul Voith, o companie care activează în sectorul ingineriei mecanice, cu peste 43.000 de angajaţi la nivel global şi vânzări anuale de peste 5,7 miliarde de euro. „În urmă cu câteva luni, am finalizat o investiţie de 16 milioane de euro într-un nou centru de training în Heidenheim“, a spus Lars A. Rosumek, senior vicepresident corporate communications în cadrul Voith. În cadrul acestui centru sunt instruiţi în prezent peste 200 de tineri în ocupaţii din domeniul industrial sau comercial. Perioada de instruire presupune încheierea unor contracte între companie şi tinerii ucenici, iar aceştia sunt remuneraţi pe parcursul programului, salariile lor fiind de circa 700- 800 de euro pe lună. Pentru ca o companie să organizeze un astfel de program în parteneriat cu o şcoală, are nevoie de acreditare, iar o parte componentă a procesului de obţinere a acreditării este să demonstreze că este nevoie de astfel de calificări pe piaţa muncii.
![](/upload/old_files/b396ee.jpg)
Avem o problemă pentru că există tot mai puţini oameni tineri, din cauza scăderii demografice, iar o parte dintre tinerii din regiune migrează spre zonele urbane. Am investit 25 de milioane de euro într-o nouă şcoală vocaţională şi avem două spitale într-o regiune relativ mică, pentru că serviciile medicale sunt un element-cheie pentru cei care vor să se mute, iar noi încercăm să atragem cât mai mulţi locuitori în regiune. Deşi departamentul nostru obişnuia să fie unul sărac, bazat pe activităţi de agricultură, situaţia din prezent s-a mai îmbunătăţit, iar rata şomajului este de doar 2,9%, a spus Mattias Neth, county manager al Hohenlohe, parte a aceluiaşi land german.Şi în regiunea Heilbronn-Franken, care face parte tot din landul Baden- Württemberg, cu o populaţie de peste 866.000 de locuitori, se caută soluţii pentru creşterea numărului de salariaţi, rata şomajului fiind de circa 4%.
Avem nevoie de muncitori calificaţi şi din alte ţări. În prezent, circa 1.000 de companii din regiune publică locurile de muncă vacante pe un portal online administrat de noi, iar acum sunt aproape 2.200 de locuri de muncă disponibile în zonă, a spus Andreas Schumm, CEO al Wirtschaftsregion Heilbronn-Franken GmbH, organizaţia de promovare economică a regiunii Heilbronn-Franken.Învăţământul vocaţional este dezvoltat şi în universităţi în această regiune, astfel că studenţii de la facultatea de administrarea afacerilor din cadrul universităţii Heilbronn-Franken lucrează în proiecte pentru companiile partenere ale instituţiei de învăţământ. În plus, programa şcolară este stabilită în funcţie de discuţiile cu un comitet consultativ din care fac parte atât profesori, cât şi reprezentanţi ai unor companii şi instituţii private din zonă (cum ar fi, de exemplu, Volksbank Heilbronn, Dieffenbacher sau Schunk). În România se încearcă noi sisteme vocaţionale În timp ce sistemul german de educaţie care şi-a demonstrat eficienţa în timp permite angajatorilor să „exporte“ locurile de muncă pentru necalificaţi în state cu o forţă de muncă mai ieftină sau să le acopere cu imigranţi care provin din state sărace, România nu reuşeşte să pună la punct un sistem educaţional care să aibă corespondent în piaţa muncii. Angajatorii spun la unison că au nevoie de muncitori calificaţi, că există deficit de candidaţi în această zonă, dar schimbările din legislaţia învăţământului nu au ajutat prea mult din acest punct de vedere. După desfiinţarea şcolilor profesionale din 2009 (decizie luată de ministrul educaţiei de atunci Ecaterina Andronescu), numărul de „meseriaşi“ disponibili pe piaţa muncii a scăzut dramatic, chiar dacă modificarea legii învăţământului din 2011 a presupus reînfiinţarea acestor forme de învăţământ. Dacă în anul şcolar 2002- 2003 România avea peste 270.000 de elevi înscrişi în învăţământul profesional, numărul acestora era de doar 19.700 de persoane în anul şcolar 2012/ 2013. Iar o nouă încercare de reformare a învăţământului vocaţional a avut loc în această vară, odată cu adoptarea unei ordonanţe controversate de înfiinţare a colegiilor universitare pentru absolvenţii de liceu care nu au reuşit să promoveze examenul de bacalaureat, care adânceşte lipsa de predictabilitate a unui sistem educaţional care a suferit doar în ultimele două decenii peste 100 de modificări legislative. Explicaţie foto: Un program de training dual se desfăşoară pe o perioadă de trei ani, în care tinerii cu vârste de 15 - 16 ani, absolvenţi de şcoală generală, îşi dezvoltă abilităţi practice de lucru la companii, în sedii speciale, dotate cu echipamente similare cu cele din fabrici
via www.zf.ro
Autentificare
Autentificarea se poate efectua cu ajutorul adresei de E-mail sau a Login-ului
E-mail/Login *
Parola *
Contul de utilizator a fost creat cu succes. Pentru confirmarea înregistrării accesați linkul de confirmare expediat la e-mailul indicat în formularul de înregistrare, care este valabil până la 30 zile calendaristice
Adresează-ne o întrebare
Dorești să obții un răspuns rapid si complex sau să ne sugerezi tematica unui articol necesar procesului tău de lucru? Loghează-te, expediază întrebarea sau sugestia și primești răspunsul experților în cel mai scurt timp la adresa de e-mail sau în profilul tău de pe pagină.
E-mail *
Comanda serviciului prin telefon
Introduceți corect datele solicitate și în scurt timp veți fi contactat de un operator
Prenumele *
Numele *
E-mail *
Telefon *
Feedback
Pentru monitorizarea statutului de prelucrare a Feedbackului expediat, recomandăm inițial să parcurgeți procesul de autentificare pe portal. Astfel, mesajul de răspuns din partea PP „Monitorul Fiscal FISC.md” la feedback se va salva și afișa în Profilul Dvs. În cazul expedierii feedback-ului fără a fi autentificat pe portal, mesajul va fi remis la adresa de e-mail.
E-mail *
Stimate utilizator
Pentru îmbunătățiri ulterioare vă îndemnăm să oferiți un feedback cu privire la calitatea și disponibilitatea serviciilor furnizate prin intermediul site-ului web și al interfeței de utilizator comune.
2035 vizualizări
Data publicării:
25 Septembrie /2014 16:22
Catalogul tematic
Noutăți
Etichete:
germania | şomaj | angajatorii | economica
0 comentarii
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.