04
07 2022
509

Scutirea de TVA cu drept de deducere pentru organizația internațională neînregistrată în RM – beneficiară a proiectului de asistență tehnică

Organizația internațională (cu sediul peste hotarele țării)  nu este o entitate înregistrată oficial în Republica Moldova, nu dispune de cod fiscal, dar este beneficiară a unui proiect de asistență tehnică, care cade sub incidența Hotărârii  Guvernului nr.246 din 08 aprilie 2010. În aceste condiții, este oare organizația eligibilă să beneficieze de scutirea de TVA cu drept de deducere pentru mărfurile şi serviciile destinate acestor proiecte?

 

Potrivit prevederilor art.104 lit. c1) din Codul fiscal, importul şi/sau livrarea pe teritoriul ţării a mărfurilor,

Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.