22
12 2020
270

(10.1.45) Este în drept titularul patentei de întreprinzător eliberate pentru desfășurarea activității conform poziției 2.49 ,,Servicii de ghidaj turistic prestate de către ghizi de turism, inclusiv cu transport propriu” din anexa la Legea cu privire la patenta de întreprinzător, să presteze serviciul corespunzător prin intermediul mijlocului de transport, ce nu îi aparține, condus de o terță persoană?

 Potrivit art. 3 alin. (4) și (8) din Legea cu privire la patenta de întreprinzător nr. 93/1998, în relațiile de drept civil, titularul patentei acționează în numele său și nu este în drept să angajeze lucrători pentru desfășurarea activității de întreprinzător specificate în patentă.  

      Astfel, titularul patentei de întreprinzător eliberate pentru genul de activitate corespunzător poziției 2.49, în cazul prestării serviciilor turistice prin intermediul mijlocului de transport, urmează să presteze serviciile corespunzătoare personal cu utilizarea mijlocul de transport propriu. 

(Temei: scrisoarea Ministerului Finanțelor nr. 15/2-06/464 din 01.12.2020)

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.