12
03 2015
863

1. (29.1.3.53) Poate agentul economic să utilizeze pierderile reportate din perioada aplicării cotei ”zero” la impozitul pe venit?

În conformitate cu prevederile art.32 alin.(1) din Codul fiscal, dacă, pe parcursul anului fiscal, cheltuielile aferente activităţii de întreprinzător depăşesc venitul brut al contribuabilului în anul curent, suma pierderilor rezultate din această activitate va fi reportată eşalonat, în părţi egale, pe următorii trei ani.

Respectiv, dat fiind faptul că Codul fiscal nu prevede careva restricții suplimentare ce țin de perioada de aplicare a cotei ”zero” la impozitul pe venit, pierderile reportate din perioadele indicate vor putea fi utilizate în perioada curentă.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.