06
04 2018
218

3. (31.3.1) Abrogată în baza Hotărârii Curții Constituționale privind excepţia de neconstituţionalitate a unor prevederi din art. 10 pct. 4 și pct. 5 din Legea nr. 845-XII din 3 ianuarie 1992 cu privire la antreprenoriat și întreprinderi (Sesizarea nr. 10g/2018) și a Hotărârii Curții Constituționale privind excepţia de neconstituţionalitate a unor prevederi din art. 10 pct. 4 din Legea nr. 845-XII din 3 ianuarie 1992

Va fi aplicată amendă agentului economic pentru organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc fără licență?

Conform art. 54 alin. (2) lit. b) din Legea cu privire la organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc, încălcare a legii date se consideră organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc fără licență sau într-un loc interzis.

Totodată, art. 10 pct.4 din Legea nr. 845-XII din 3 ianuarie 1992 cu privire la antreprenoriat și întreprinderi stipulează că pentru desfășurarea activității fără licență sau a activităților interzise pe teritoriul Republicii Moldova, precum și a celor permise în mod exclusiv întreprinderilor de stat, Serviciul Fiscal de Stat, Agenția Servicii Publice sau alt organ abilitat cu atribuția de eliberare a licenței aplică amendă în mărimea venitului brut din realizarea obținutăîn urma activităților menționate.

Va fi aplicată amendă agentului economic pentru organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc fără licență?

Conform art. 54 alin. (2) lit. b) din Legea cu privire la organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc, încălcare a legii date se consideră organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc fără licență sau într-un loc interzis.

Totodată, art. 10 pct.4 din Legea nr. 845-XII din 3 ianuarie 1992 cu privire la antreprenoriat și întreprinderi stipulează că pentru desfășurarea activității fără licență sau a activităților interzise pe teritoriul Republicii Moldova, precum și a celor permise în mod exclusiv întreprinderilor de stat, Serviciul Fiscal de Stat, Agenția Servicii Publice sau alt organ abilitat cu atribuția de eliberare a licenței aplică amendă în mărimea venitului brut din realizarea obținută în urma activităților menționate.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.