28
11 2014
1332

3. (5.7.1.8) De cînd se calculează impozitul pe bunurile imobiliare persoanei fizice cetăţean cînd după începerea perioadei fiscale, au apărut noi obiecte ale impunerii?

Potrivit art. 281 alin.(4) al Codului fiscal, în cazul în care, după începerea perioadei fiscale, au apărut noi obiecte ale impunerii, impozitul pe bunurile imobiliare se calculează din momentul înregistrării de stat a drepturilor de proprietate sau din momentul stabilirii faptului exercitării de către subiectul impunerii a dreptului de posesie, de folosinţă şi/sau de dispoziţie asupra bunurilor imobiliare.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.