12
02 2015
691

4. (28.6.4.5) Comasarea cu întrebarea din pct. 28.6.4.4. al Bazei generalizare a practicii fiscale

Arhiva

Se rasfrâng facilităţile prind achitarea TVA pentru serviciile de perfecţionare a cadrelor?

În conformitate cu prevederile art. 103 alin. (1) pct. 5) din Codul fiscal, la serviciile de pregătire şi perfecţionare a cadrelor nu se aplică TVA.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative Nr. 62 din 30.03.2012 (publicată în Monitorul Oficial nr. 64/215 din 03.04.2012), în vigoare de la data publicării.]

(în vigoare pînă la 03.04.2012) Serviciile de pregătire şi perfecţionare a cadrelor se impozitează în modul general stabilit, aplicîndu-se cota de 20% a TVA. Totodată, în cazul în care Ministerul Educaţiei confirmă că agentul economic ce a prestat astfel de servicii este o instituţie de învăţămînt, la respectarea condiţiilor stipulate în art.103 alin.(l) pct.5) din Codul fiscal, serviciile în cauză vor cădea sub incidenţa scutirii de TVA prevăzută la art. 103 din Codul fiscal.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr. 267 din 23.12.2011(publicată în Monitorul Oficial nr. 13-14 din 13.01.2012), în vigoare de la data publicării.]

(în vigoare pînă la 13.01.2012) Serviciile de pregătire şi perfecţionare a cadrelor sunt livrări scutite de TVA (art. 103 alin. (1) pct. 5) din Codul fiscal)

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.